Etap #1 Analiza dokumentów aplikacyjnych
Pewnie słyszałeś, że CV to przeżytek? Bez przesady. Wszystkie dokumenty, które do nas przychodzą, czytamy uważnie. Zadbaj więc o to, żeby pokazywały Ciebie w należytym świetle. Przede wszystkim:
1. Dopasuj CV do oferty. Zawsze "szyj na miarę". Na pierwszym miejscu wyeksponuj te cechy, które są potrzebne na konkretnym stanowisku. Pokaż się z właściwej strony. Jeśli wysyłasz takie same CV do kilku pracodawców, na nikim nie zrobisz wrażenia.
2. Jeśli piszesz list - napisz krócej, ale od serca.
3. Nigdy nie kłam w dokumentach aplikacyjnych. Mówisz po angielsku na poziomie B1? Nie pisz, że władasz nim jak "native speaker". Wyda się na rozmowie.
4. Twoje kompetencje twarde są dla nas bardzo ważne. Ale nie mniej istotne są Twój charakter i osobowość. Pokaż nam je! I pamiętaj - nie ma za dziwnych pasji. Każda jest warta pokazania, jeśli oczywiście jest prawdziwa.
Etap #2 Rozmowa kwalifikacyjna z działem HR
Jeśli przekona nas Twoje CV, spotkamy się na rozmowie. Zazwyczaj są dwa etapy rozmów: z HR, a potem z przedstawicielami obszaru biznesowego, do którego aplikujesz. Najpierw spotkasz się z działem HR i może się zdarzyć, że już na tym etapie zostanie podjęta decyzja o zatrudnieniu.
Pewnie chcesz wiedzieć, jak zwiększyć swoje szanse? Podpowiadamy:
1. Ubierz się odpowiednio. Marynarka i koszula będą OK. Spodnie? Nie muszą być od garnituru. Buty - raczej pantofle lub mokasyny. Jeśli masz wątpliwości, kieruj się zasadą, że lepiej ubrać się za elegancko. Nikomu to jeszcze nie zaszkodziło.
2. Mów prawdę. Jeśli czegoś nie wiesz, przyznaj się. Nie zgaduj, nie kłam, bo na ogół to nic dobrego nie wróży. Panie z HR mają wbudowany detektor ściemy. :)
3. Opowiedz o sukcesach. Pamiętaj o tym, żeby podkreślić swoje sukcesy - nikt za Ciebie tego nie zrobi. Tylko bez samochwalstwa!
4. Opowiedz o porażkach. Często są ważniejsze niż sukcesy - opowiedz więc, jakie wnioski z nich wyciągnąłeś i dlaczego się w ogóle przydarzyły.
5. Nigdy nie krytykuj innych pracodawców. Kto chciałby pracować ze skarżypytą czy hejterem? Jeśli masz nie najlepsze doświadczenia - opowiedz o nich, ale rzeczowo.
6. Zadawaj pytania. My wybieramy Ciebie, ale Ty także wybierasz nas. Zapytaj nas o wszystko, co chciałbyś wiedzieć. Zależy nam, abyśmy do siebie pasowali.
Etap #3 Rozmowa rekrutacyjna z przedstawicielem obszaru biznesowego
Może się zdarzyć, że po rozmowie z działem HR zostaniesz zaproszony na kolejną rozmowę - tym razem z ekspertem z działu, do którego aplikujesz.
To naturalna praktyka mająca na celu sprawdzić Twoje kompetencje twarde i umiejętności przydatne w konkretnym dziale. Nie przejmuj się, zasady są dokładnie te same jak w etapie wcześniej.
Etap #4 Ocena i zatrudnienie
Po wszystkich etapach rekrutacji pora na podjęcie decyzji. Bierzemy pod uwagę nie tylko Twoje kompetencje twarde, ale też gotowość do nauki nowych rzeczy, potencjał rozwojowy, umiejętność współpracy w zespole i to, czy pasujesz do kultury organizacji. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy - każdy kandydat dostanie od nas informację zwrotną w przeciągu dwóch tygodni.